•  

    021-22567223

  •  

    info@bornaista.org

 

سقف

سقف های کامپوزیت عرشه فولادی گامی است در راستای صنعتی سازی ساختمان، چراکه ضمن معرفی الزامات و روش های اجرای آن در آئین نامه های معتبر بین المللی و تأیید آن توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن در کشورمان، دارای سرعت اجرای بالایی است. همانطور که اشاره شد با استفاده
از این روش انواع مختلف سقف ها با کاربری ها و حالات متفاوت را می توان اجرا نمود که ما در اینجا به ویژگی ها و شیوه اجرای نوع خاصی از این سقف که  مبحث دهم مقررات ملی ساختمان تحت عنوان، مقاطع مختلف با استفاده از ورق های ذوزنقه ای به آن اشاره شده است ، می پردازیم.

اطلاعات تکمیلی

از مزایای سقف کامپوزیت می توان به موارد زیر اشاره نمود :
 - سرعت اجرای بالا
- بدون نیاز به شمع بندی
- امکان اجرای چندین سقف بطور همزمان
- حذف کامل مراحل قالب بندی و دکفراژ
- کاهش تعداد نیورهای فرعی
- کاهش بار مرده
- در اختیار داشتن یک عرشه فولادی با ایمنی بالا قبل از بتن ریزی
- کاهش ضخامت سقف
- سطح یکنواخت و یکدست زیر سقف با طاهری زیبا
- امکان شکل دهی و تعیین موقعیت دقیق داکت های تاسیساتی
- امکان اجرای سقف های مختلف با کاربری ها و دهانه های متفاوت
- امکان اجرا در انواع شرایط آب و هوایی
-




انواع سقف

کامپوزیت کرمیت (تیرچه فلزی قالب فلزی)
سقف های کامپوزیت کرمیت از جمله سقف هایی می باشند که از لحاظ فنی ،سرعت اجرا و اقتصادی همواره از محصولات مشابه خود در اولویت بیشتری قرار دارند.
کامپوزیت سنتی
عرشه فولادی
کوبیاکس (دال مجوف)
وافل

توضیحات کلی

کامپوزیت کرمیت :

هرچند مدت زیادی از رواج این نوع سقف در کشورمان نمی گذرد اما در واقع این سیستم اجرای سقف از سال ۱۹۳۹ با تدوین یک استاندارد صنعتی برای طراحی
اجرا و بهره برداری از این سقف توسط انستیتو سقف فولادی به طور رسمی وارد صنعت ساختمان شده است
سقف های کامپوزیت عرشه فولادی گامی است در راستای صنعتی سازی ساختمان چرا که ضمن معرفی الزامات و رو شهای اجرای
آن در آئین نامه های معتبر بین المللی و تأیید آن توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن در کشورمان، دارای سرعت اجرای بالاییست. همانطور که اشاره شد با استفاده
از این روش انواع مختلف سقف ها با کاربری ها و حالات متفاوت را می توان اجرا نمود.
مزایای سقف کامپوزیت عرشه فولادی :
1. سرعت اجرای بالا
۲. بدون نیاز به شمع بندی
۳. امکان اجرای چندین سقف به طور همزمان
۴. حذف کامل مراحل قالب بندی و دکفراژ
۵. کاهش تعداد نیروهای فرعی
۶.کاهش بار مرده
۷. در اختیار داشتن یک عرشه فولادی با ایمنی بالا قبل از بتن ریزی
۸. کاهش ضخامت سقف
۹. سطح یکنواخت و یکدست زیر سقف با ظاهری زیبا
۱۰. قابلیت اجرا در پلان های معماری پیچیده با رعایت جزئیات
۱۱. امکان شکل دهی و تعیین موقعیت دقیق داکت های تأسیساتی
۱۲. امکان اجرای سقف های مختلف با کاربری ها و دهانه های متفاوت
۱۳. امکان اجرا در انواع شرایط آب و هوایی
۱۴- عمر مفید طولانی


عرشه فولادی : 

سقف کامپوزیت عرشه فولادی در مجموع شامل چهار نوع مصالح می باشد که در اینجا به اختصار به مشخصات آنها می پردازیم :
الف ) ورق فولادی  ب ) برشگیر ج ) فلاشین گ د ) آرماتور ه )بتن

الف ) ورق فولادی
شاخص ترین مصالح این نوع سقف ورق فولادی می باشد که برای ساخت آن ، ورق فولادی گالوانیزه  با ضخامتهای ۸/ ۰ تا ۲/ ۱ میلیمتر را به وسیلهدستگاههای به روش نوردسرد  به حالت موجدار شکلدهی می کنند به صورتی که در مقطع ورق حاصله هر موج به شکل یک ذوزنقه دیده می شود. برای محاسبه مشخصات هندسی مقطع می بایست از ضخامت پوشش گالوانیزه  صرف نظر نمود . ارتفاع ذوزنقه ها حداکثر ۷۵ میلیمتر می باشد همچنین عرض متوسط کنگره های پرشده با بتن نمی بایست کمتر از ۵۰ میلیمتر باشد.
ضمن رعایت ضوابط موجود برای این ورقها می توان آنها را برای کاربری های مختلف به حالت های خاصی از ذوزنقه شکل داد تا به قابلیت های جدیدی دست یابند.این ورقها می بایست در جان خود  دارای فرورفتگیها و برجستگیهایی باشند تا درگیری بین فولاد و بتن را ایجاد نمایند. در طیمراحل بارگیری، حمل و دپوی این ورقها می بایست دقت لازم برای جلوگیری از تغییر شکل آنها صورت گیرد.

ب) برشگیر
برشگیر یا گل میخ یکی دیگر از مصالح خاصی است که در این نوع از سقف ها استفاده می شود و به جهت نوع مصالح و روش خاص اجرا، یکی دیگرنقاط قوت این نوع سقف محسوب می شود. قطر این برشگیرها حداکثر ۲۰ میلیمتر و ارتفاع آنها بسته به شکل ورق فولادی متغییر می باشد و در نهایتحداقل ارتفاع گل میخ بعد از نصب که از بالای ورق زوزنق های اندازه گیری می شود نباید کمتر از ۴۰ میلیمتر باشد.گل ميخ ها بر اساس استاندارد 13918  از فولاد کم کربن و بافرايند فورج با سايزهاي 16× 150 ،15 × 150 ، 13 × 150 و ... بگونه اي کهقابليت انتقال نيروي برشي در تمامي جهات را دارا باشند ، توليد ميشود .تنها روش استاندارد توليد گل ميخ برشگير ، روش فورج سرد مي باشد که توسط ماشين آلات مخصوص و مواد اوليه با آلياژهاي مرغوب قابل توليداست.ساير روشهاي غير استاندارد توليد ،نظير فورج گرم يا ريخته گري بدليل استفاده از مواد اوليه نامرغوب و يا ضايعاتي داراي استحکام پا يين و به تبعآن موجبات ناپايداري سازه را فراهم مي سازد.این گل میخها به وسیله دستگاه جوش قوس الکتریکی خاصی که  خوانده می شود به بال تیرهای ساز های جوش میشود. اینفرآیند جوشکاری می تواند هم به صورت مستقیم روی بال تیر سازهای انجام گیرد و هم از روی ورق فولادی انجام گیرد. قبل از قرارگیری گل میخ یک حلقه سرامیکی در محل جوش قرارمی گیرد تا از حوضچه مذاب ایجاد شده در لحظهایجاد قوس الکتریکی محافظت نماید.
ج) فلاشینگ
پس از نصب ورق ها به جهت جلوگيري از خروج بتن اطراف سقفها ، دور باز شوها و کناره هاي راه پله ها مطابق جزئيات زير ورقهاي گالوانيزه در اطراف سقف نصب مي گردد .

د) آرماتور
مطابق آيين نامه هاي معتبر، براي جلوگيري از ترک خوردگي بتن می بایست از شبکه ميلگرد حرارتي مش سنگین  که معمولا قطر آن بین 6 تا 12 میلیمتر می باشد ،استفاده نمود. نوع و فاصله ميلگرد هاي اين شبکه از سطح فوقاني دال ، به ضخامت دال بستگي دارد. آرماتورهاي حرارتي بر رويعرشه فولادي براي چهار منظور زير اجرا مي گردد .
۱. مقاومت در برابر لنگر منفی در دهانه های ممتد و کنسول ها
۲. بارهای متمرکز یا بازشوها
۳. آرماتور حرارتی
۴. مقاومت در برابر لنگر مثبت در صورتی که از عملکرد کششی ورق فولادی صر فنظر شود.
چنانچه آرماتوربندی با دست و با استفاده از شیوه های معمول و بکارگیری میلگردهای آجدار وساده موجود در بازار صورت گیرد نسبت به سایر مراحل اجرای این نوع سقف تا حدودی وقت گیر خواهد بود ، در صورتیکه با استفاده از مش های آماده ، این مرحله ازاجرای سقف نیز با سرعت قابل ملاحظه ای صورت خواهد پذیرفت . البته مش های آماده می بایست مطابق با استانداردهای مربوطه ساخته ، حمل و نصب گردند .

ه) بتن
مقاومت فشاری بتن مورد استفاده با توجه به اینکه از بتن سبک یا بتن معمولی استفاده شود می تواند از ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع متغیر باشد که با توجه به نوع بارگذاری و مشخصات دهانه تعیین خواهد شد.در هنگام محاسبه مشخصات هندسی مقطع می بایست به جهت کنگره های ورق فولادی نسبت به تیرساز های موجود دقت نمود چرا که در صورت عمود بودن کنگره ها بر تیر ، از بتن موجود در زیر سطح فوقانی ورق ذوزنق های صرفنظر نمود. ضخامت دال بتنی در بالای کنگره روق ذوزنق های نباید از ۵۰ میلیمتر کمتر باشد. با توجه به این موضوع در صورت استفاده از ورق فولادی با ارتفاع حداکثر 75میلیمتر مجموع ضخامت سقف 125 میلیمتر خواهد بود. یکی دیگر از راهکارهای سرعت بخشیدن به اجرای این سقف استفاده از بتن دارای فیبرهای پلیمری یا فولادی می باشد که با استفاده از آن می توان آرماتوربندی را در اکثر نقاط عرشه فولادی خذف نمود که البته تهیه، حمل و ریختن آن می بایست با دقت خاص و براساس آئین نامه های مربوطه باشد.
مشخصات کلی قالب سقف وافل و روش اجرا :
این قالب ها به عنوان یک قالب غیرماندگار سقف محسوب می شود. یعنی پس از بتن ریزی سقف ، از بتن جدا شده و امکان استفاده مجدد از قالب در سقف های بعدی یا پروژه های بعدی را دارا می باشد و پس از اتمام عمر مفید آن قابل بازیافت است . با این خصوصیت ، تمامی بلوک های سقفی را می توان از ساختمان حذف کرد و این علاوه بر حفظ منابع ملی به استحکام ، سبک سازی و ایمنی بیشتر ساختمان در زمان وقوع زلزله کمک خواهد کرد.
با توجه به شکل قالب تمامی تیرچه های پیش ساخته به همراه مشکلات نصب آنها در سقف حذف خواهد شد و به دلیل اجرای تیرچه درجا از نظر فنی بسیار بهتر و راحت تر اجرا می شود. همچنین به دلیل استحکام قالب هنگام اجرای سقف ، نیروهای اجرایی به راحتی می توانند بر روی قالب تردد داشته باشند بدون آنکه نگران شکستن قالب یا در رفتن آن از محل باشند و این به امنیت جان کارگران کمک زیادی خواهد کرد. از خصوصیات دیگر این نوع سقف اجرای آسان آن توسط نیروهای اجرایی می باشد. با توجه به عمده ی ساخت و ساز کشور جهت زیر سازی سقف می توان از وسایل معمول اجرای سقف مثل چهار تراش ، قوطی فلزی ، لوله داربست و جک های معمول سقف استفاده کرد. اجرای این سقف بسیار مشابه سقف تیرچه بلوک بوده و نیاز به نیروهای تخصصی با آموزش های ویژه ندارد.
شکل و نمونه قالب:
قالب سقف از جنس پلاستیک کامپوزیت تهیه شده که بسیار سبک است و سطح صیقلی آن باعث می گردد نمای بتن به صورت اکسپوز نمایان مورد استفاده قرارگیرد .
روشهای زیرسازی سقف:
زیر سازی این نوع سقف تقریبا شبیه سقف های تیرچه بلوک بوده و می توان با لوازم معمول موجود در کارگاههای ساختمانی از قبیل: چوب و چهار تراش، قوطی فلزی، لوله داربست و لوازم مشابه دیگر استفاده کرد.
اجرای درجای تیرچه:
به دلیل طراحی خاص قالب ، تیرچه به صورت درجا اجرا می گردد. با این روش تمامی مشکلات ساخت تیرچه و حمل آن نیز حذف می شود. با توجه به عدم محدودیت در طراحی تیرچه ، با این روش می توان تیرچه های دوبل را حذف کرد که این امر سبب میشود به دلیل کاهش وزن بتن ، وزن سقف تا 51 کیلوگرم بر متر مربع کاهش یابد. درصورت نیاز به افزایش جان تیرچه به هر مقدار( مثلا 12 سانتی متر) در سقف وافل میتوان اعمال کرد که این امر به سبک سازی سازه کمک زیادی خواهد کرد . از محاسن دیگر اجرای تیرچه درجا ، عدم نیاز به جابجایی خاموت در تیرهای اصلی هنگام بستن آرماتور تیرچه است. دراجرای تیرچه درجا پیوستگی بتن و صلبیت سقف به خوبی رعایت میگردد که این امر موجب کاهش لرزش سقف در زمان بهره برداری میگردد. همچنین می توان نظارت و کنترل دقیق بر سایز آرماتور و آرایش آن تا زمان قبل از بتن ریزی انجام گیرد .
چیدمان قالب:
سقف وافل در انواع اسکلت های بتنی و فلزی قابل استفاده است ، همچنین می توان با تغییر نحوه مونتاژ قالب ، سقف را به صورت دال یک یا دوطرفه اجرا کرد. نکته ایی که لازم است عنوان شود این است که قالب ها با توجه به دهانه های مختلف یک بار به وسیله پیچ و مهره تا سایز مورد نظر مونتاژ می گردد و در انتهای قالب ، قطعه ایی به صورت درپوش بسته می شود ، و در زمان جدا سازی قالب یا حمل آن دیگر نیاز به باز کردن پیچ و مهره ها نمی باشد و در ادامه کار قالب به صورت یک پارچه در طول های مختلف قابل حمل است.

امکان عبور تاسیسات از داخل سقف:
با توجه به شکل سقف میتوان از فضای موجود در زیر سقف با رعایت مباحث آیین نامه ایی محل هایی برای عبور تاسیسات در نظر گرفت. عبور تاسیسات از داخل یا زیر سقف باعث سبک شدن وزن کف سازی و در نتیجه بار مرده خواهد شد ، همچنین می توان به افزایش ارتفاع مفید سقف و نیز تعمیرات راحت تاسیسات در زمان بهره برداری اشاره کرد.

مزایای سقف وافل :
1. حذف انواع بلوک و تیرچه های پیش ساخته و همچنین حذف تیرچه دوبل به دلیل اجرای تیرچه درجا و عدم محدودیت در استفاده از سایز میلگرد در تیرچه
2. عدم نیاز به جابجایی خاموت و شکستن بتن سر تیرچه و سهولت در میلگرد گذاری سقف
3. امکان نصب ورق برای ساپورت های تاسیساتی در کف تیرچه ، قبل از بتن ریزی و امکان عبور تاسیسات از داخل سقف
4. قابل استفاده در انواع اسکلت بتنی و فلزی
5. کاهش مصرف بتن و میلگرد به دلیل کاهش وزن سقف نسبت به سایر سقف های متداول
6. استفاده از سقف سازه ای به عنوان سقف نمایان(اکسپوز) و حذف نازک کاری در مشاعات و پارکینگ
7. ایمنی بالا در برابر حریق و زلزله
8. اجرای اقتصادی دهانه های بزرگ

تلفن جهت مشاوره رایگان با کارشناسان

021-22567223